SC4 honors 166 students at Student Recognition Ceremony

St. Clair County Community College honored 166 students during its annual Student Recognition Ceremony on Wednesday, April 12, in the Fine Arts Theatre on the Port Huron campus. The students were recognized for work they completed and honors they received in several categories during the 2016-17 academic year.

Following are the students, their hometowns and the recognition they received:

Achievement Awards (Academic, Leadership, Personal, Service)

  • John S. Adams, Kenockee Township
  • Scott P. Agle, Port Huron
  • Gwen M. Allen, Clyde Township
  • Annette Anderson, Clinton Township
  • Ashley J. Andrus, Capac
  • Steven C. Angel, Croswell
  • Trevor A. Arneil, Algonac
  • Ian Bailey, Lexington
  • Bonnie J. Baker, Marine City
  • Nicholas A. Bauer, Marlette
  • Eric A. Beauchamp, Port Huron
  • Justin T. Bishop, Marysville
  • Patricia A. Bolton, Port Huron
  • Autumn M. Boucher, East China Township
  • Chelsie L. Bowers, Kimball Township
  • Amber E. Brace, Palms
  • Deena M. Brooklier, Warren
  • Tara F. Brown, Smiths Creek
  • Anthony C. Buffa, East China Township
  • Katy J. Burger, Marine City
  • Colette S. Carlsen, St. Clair
  • James L. Carrothers, Port Huron
  • Nicholas R. Clark, Port Huron
  • Carah I. Colley, Port Huron
  • Alyssa C. Cook, Memphis
  • Anna G. Crellin, Columbus Township
  • John J. Davis, St Clair
  • Stacy L. Dean, Mussey Township
  • Joshua S. DeCoste, East China Township
  • Olivia E. Demoss, Goodells
  • Shannon M. Dinsdale, St Clair
  • Mikaela I. Dobel, Fort Gratiot
  • Austin Z. Dunn, St. Clair
  • Zackary J. Elliott, Marysville
  • Jodi M. Emming, Palms
  • Garrett M. Feher, Port Huron
  • Cassidy L. Ferranti, Greenwood Township
  • Maycee M. Frey, Marysville
  • Margaret T. Fry, St. Clair
  • Megan N. Geiser, Port Huron
  • Jacob W. Gilbert, Marysville
  • Robert J. Gondek, Kimball Township
  • Alejandro Gonzalez-Porcayo, Port Huron
  • Kassie L. Gottschalk, Port Huron
  • Nicole K. Graham, Marysville
  • Elizabeth A. Green, Port Huron
  • Sara A. Gresell, Marysville
  • Trudy A. Grogan, Port Huron
  • Jennifer L. Guertin, Port Huron
  • Hunter Guilds, Fort Gratiot
  • Jennifer A. Hahn, Fair Haven
  • Eglantina Halilaj, Marysville
  • Rebecca L. Harvey, Fort Gratiot
  • Jacob J. Hawley, Port Huron
  • Nicholas R. Henry, Marysville
  • Micayla E. Hernandez, Kimball Township
  • Andrew L. Hinojosa, Port Huron
  • Alexandria Howard, Port Huron
  • Shelby K. Huber, Memphis
  • Kyle R. Hug        , Avoca
  • Spencer E. Ingles, Wales
  • Chelsea M. Innis, Kimball Township
  • Kristy Jevens, Port Huron
  • Brittany L. Jonas, Port Huron
  • Amber M. Keller, Port Huron
  • Chelsea L. Kelly, Clyde Township
  • Chandler R. Kielbas, Kimball Township
  • Susannah M. Kimberley, Port Huron
  • Lori J. Koutny, Port Huron
  • Rebecca L. Kramer, Croswell
  • Janice M. Lang, Marysville
  • Kyle L. LaParl, Algonac
  • Jonathan Legro, Port Huron
  • Sara M. Leroy, St. Clair
  • McKenzie R. Lindsay, Port Huron
  • Kerry F. Lofton, Melvin
  • Steven C. Lucas, St. Clair Township
  • Therese A. Majeski, St. Clair
  • Melissa M. Malec, Marysville
  • Candace N. Marzejon, Algonac
  • Matthew J. McElheny, Melvin
  • Elizabeth F. Michalek, Deckerville
  • Christine R. Mitrak, Croswell
  • Angelo D. Mole, Marysville
  • Brendan A. Moore, St. Clair
  • Nancy A. Nahorodny, Port Huron
  • Anna L. Nichols, Marysville
  • Madeline T. Okkonen, Fort Gratiot
  • Andrew O’Mara, Croswell
  • Riley P. Orlick, Kimball Township
  • Kay-Lynn M. Pack, Port Huron
  • Meredith J. Pagurko, Kimball Township
  • Caleb E. Paldanius, Jeddo
  • Nicole A. Parise, Memphis
  • Dennis E. Perez, Clay Township
  • Ashley D. Potrykus, Port Huron
  • Jaclyn L. Radford, Melvin
  • Tiffany L. Reagin, Fort Gratiot
  • Danielle Riley, Riley Township
  • Coy G. Rogers, Lakeport
  • Evan G. Rust, Algonac
  • Heather L. Salgat, Shelby Township
  • Tait E. Sapienza, Marine City
  • Nicholas C. Sarotte, Memphis
  • Carrie E. Scheffler, Clyde Township
  • Kimberly M. Schenk, Bad Axe
  • Pauline E. Schwanitz, St. Clair
  • Brandon D. Searle, Port Huron
  • Scott T. Shier, St. Clair
  • Bianca L. Smith, Port Huron
  • David J. Smith, Kimball Township
  • Naomi R. Soles-Chaney, Port Huron
  • Kerrie A. Sparling, Clyde Township
  • Iris J. Spencer, Port Huron
  • Jacob Stade, Emmett
  • Susanna L. Stefanides, Avoca
  • Amber G. Steinhauer, Fort Gratiot
  • Natalie J. Storrs, Wales Township
  • James R. Summerer, Kimball Township
  • Tonya M. Taormino, Port Huron
  • Sarah E. Tetreault, Port Huron
  • Amber N. Torrez, Croswell
  • Derek VanAllen, Port Huron
  • Tara S. Vanconant, Peck
  • Jennifer J. Verdonik, Lexington
  • Michael A. Wandelt, Port Huron
  • Mitchell J. Ward, St. Clair
  • Scott W. Warsinski, Port Huron
  • Cassandra J. Welch, Capac
  • Geryd D. Welsh-Stroud, Port Huron
  • Tyler S. Wessel, Port Huron
  • Bridget A. Westrick, Croswell
  • Stone M. Whalen, Port Huron
  • Christine M. Whittredge, Croswell
  • John R. Willer, St. Clair Shores
  • Donald J. Wilson, East China Township
  • Alec B. Wixson, Avoca
  • Alexandra R. Wolff, Algonac
  • Justin N. Woolman, Port Huron
  • Jordan S. Zak, Port Huron
  • Felipe J. Zarate, Clinton Township

Who’s Who Among Students in American Universities & Colleges

  • Margaret A. Bacheller, Port Huron
  • Kathy R. Brady, Harsens Island
  • Tara F. Brown, Smiths Creek
  • Nicholas R. Clark, Port Huron
  • Elizabeth A. Green, Port Huron
  • Kristy Jevens, Port Huron
  • Andrew D. Kovacs, Ruby
  • Serenity E. Lademer, Port Huron
  • Alan K. May, Port Huron
  • Sara M. Richards, Fort Gratiot
  • Tait E. Sapienza, Marine City
  • Joseph Sears, Cottrellville Township
  • Iris J. Spencer, Port Huron
  • Tyler S. Wessel, Port Huron
  • Jocelyn L. Wetzel, St. Clair

All-SC4 Academic Team 2016-17, All-Michigan Academic Team members and All-USA Academic Team nominees 2016-17

  • Tara F. Brown, Smiths Creek
  • Kristy Jevens, Port Huron

 

National Cyber League Team members

  • Anthony Bailey, Kimball Township
  • Michael Fetting, Sandusky
  • Christopher Fisher, Port Huron
  • Kyle Graham, Fort Gratiot
  • Brian Hulsey, Port Huron
  • David Lloyd, Fort Gratiot
  • Austin Newman, Mussey
  • Travas Taylor, Fort Gratiot
  • Brent Vespa, Kimball Township
  • Sean Wolfinger, Emmett

Del James Blessinger Outstanding Student Award Nominees 2017

  • Christopher L. Fisher, Port Huron (Computer and Office Technology)
  • Chavenia L. Hernandez, Clyde Township (Visual and Performing Arts)
  • Lori J. Koutny, Port Huron (Health and Human Services, Associate Degree Nursing)
  • Therese A. Majeski, St. Clair (Communications)
  • Brendan A. Moore, St. Clair (Social Science)
  • Susanna M. Morey, Fort Gratiot (Business Administration)
  • Dennis E. Perez, Clay Township (Engineering Technology)
  • Lisa M. Spanos, Chesterfield (Health and Human Services, Practical Nursing)
  • Alec B. Wixson, Avoca (Math and Science)

Faculty Memorial Award, 2016-17 (continuing student)

Winner

 

  • Luke T. Bosma, Port Huron

 

Nominees

 

  • Ryleigh A. Armbruster, Port Huron
  • Dakota M. Frohriep, Emmett
  • Andrew D. Kovacs, Ruby
  • Renee McLeod, Port Huron

 

Student Government officers, 2017-18

  • President: Justin N. Woolman, Port Huron
  • Vice President: Micayla E. Hernandez, Kimball Township
  • Secretary: Austin D. Richardson, Fort Gratiot
  • Treasurer: Deborah S. White, Yale

Student Government officers, 2016-17

  • President: Justin N. Woolman, Port Huron
  • Vice President: Micayla E. Hernandez, Kimball Township
  • Secretary: Tiffany L. Reagin, Fort Gratiot

Treasurer: Alejandro Gonzalez-Porcayo, Port Huron

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s